wtorek, 23 grudnia 2014

Masa makowa - do dań wigilijnych (+ rożki makowe z ciasta filo)

Ponieważ kupiłam gotowe ciasto filo w rulonie, to w tym roku zamiast lasagne z makiem będą pierożko-rożki. Inspirację i sposób zawijania zaczerpnęłam z bloga "Z pamiętnika piekarnika" 
Jednak ja , jak to ja, muszę coś zawsze zrobić po swojemu. Czyli masa makowa ciut inna. No i gotowe rożki polałam słodką polewą ( 3 łyżki płynnego miodu, łyżka wody , 1 łyżeczka cukru) .

Masa makowa :
mak ( małe opakowanie) zalewam wodą 2 cm ponad poziom maku w garnku i gotuję około 20-30 minut ( uwaga kipi), następnie mak mielę w maszynce na drobnych oczkach. W rondelku roztapiam 3 łyżki masła, dodaję kilka łyżek miodu, delikatnie podgrzewam i pilnuję, żeby się nie przypaliło. Na to wrzucam posiekaną świeżą skórkę pomarańczy oraz grubo posiekane w malakserze orzechy i migdały ( sparzone i obrane ze skórek) . Chwilę podsmażam na maśle z miodem i dodaję do maku. Dodaję też sparzone rodzynki, posiekane morele suszone i śliwki kalifornijskie. Na koniec sok wyciśnięty z pomarańczy. Dobrze mieszam, a jak za mało słodkie to daję więcej miodu. Nie dodaję żadnych sztucznych aromatów do ciast czy cukru waniliowego. Mój mak ma tylko naturalny aromat pomarańczy i miodu.

Jak zrobić te rożki przeczytacie tu  http://zpamietnikapiekarnika.blox.pl/2012/12/Wigilijne-rozki-z-makiem-z-ciasta-filo.html

Z masy makowej możemy zrobić rożki z ciasta filo, sakiewki z ciasta francuskiego, pierożki drożdżowe, lasagne z makiem ( lekko obgotowane płaty lasagne układamy w głębokim półmisku warstwami na przemian z masą makową ), struclę makową  oraz tradycyjne łazanki czy kutię.

piątek, 19 grudnia 2014

Sochońskie Boże Narodzenie 2014


Rok temu opisałam wszystko dokładnie w poście z grudnia 2013 - Boże Narodzenie a'la Sochończyki .
W tym roku będzie podobnie, tylko dojdzie jeden mały "gościulek", czyli półroczny synek mojej siostrzenicy. Co będzie jadł , nie wiem ? Pewnie "słoik" albo cyca". Może damy mu kawałek opłatka albo pure z ziemniaków, żeby nie był poszkodowany.
Menu i podział ról prawie identyczne jak w zeszłym roku - chociaż ostatnio przyrzekłyśmy sobie solennie, że jedzenia będzie mniej, bo żołądki się skurczyły , a fałdki i brzuszki się rozrosły ;) Ale co z tego wyjdzie? Kto wie?
Na razie są tylko gotowe przetwory przygotowane latem i jesienią  (śliwki, gruszki, grzybki marynowane, sos z borówek, sos z mirabelek, ogóreczki musztardowe i kiszone). Grzybów suszonych też spory zapasik. Reszta gotowania startuje od poniedziałku, tak żeby na święta wszystko było świeżutkie.
W menu wigilijnym będzie mała zmiana - pojawią się burgery z łososia, zamiast jednego rodzaju smażonej ryby, zrobię też tym razem śledzie z kaparami w sosie balsamicznym i rożki z makiem. Nie będę też robić kapusty z grzybami, bo słabo to jemy - zrobię po prostu surówkę z kiszonej kapusty.Reszta bezet.

Menu wigilijne na rok 2014:
zupa grzybowa
barszcz czerwony
pierogi gotowane, pierogi smażone ( nadziewane 2 rodzajami farszu)
karp w galarecie
śledzie po tatarsku
śledzie z kaparami w sosie balsamicznym
filety z karpia smażone, do ryby sos kurkowy i smażone borowiki oraz gotowane lub pieczone ziemniaki
surówka z kiszonej kapusty
pikle domowe - śliwki, gruszki, ogóreczki, grzybki
domowy chrzan biały i czerwony
sos tatarski chrzanowy
sałatka jarzynowa
rożki z makiem
kompot z suszu , kisiel z winogron
ciasta domowe

Dania na dni świąteczne: 
na zimno - galaretki z kurczaka , pasztet domowy, faszerowany kurczak, rolada z piersi indyka, wędzonki  sochońskie ( polecam https://www.facebook.com/sochonie.wedzonki)
pikle, sos chrzanowy, sałatka jarzynowa
na ciepło- bigos z palcówką, żeberka czerwone, strogonoff z udek indyka w czerwonym winie, polędwiczki w sosie jabłkowym, udka kurczaka pieczone w marchewce z rodzynkami na sposób uzbecki, i może jeszcze miodowo-imbirowe skrzydełka
do tego ryż, pieczone ziemniaki, pieczywo
ciasta domowe

Życzę Wszystkim cudownych Świąt !