środa, 21 grudnia 2016

Barszcz wigilijny na zakwasie z buraków

Składniki:
Naturalny zakwas z buraków zrobiony min.10 dni wcześniej lub kupiony, najlepiej na jarmarku przedświątecznym
Buraki - około 3-4 kg
garstka suszonych grzybów
włoszczyzna - pieruszka, pół selera, kilka marchewek
2-3 cebule
sok z czarnej porzeczki ( albo domowy albo z kartonu 100%)
sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe

Włoszczyznę i cebulę obieram. Cebulę kroję na połówki. Marchewkę, seler i pietuszkę zostawiam w dużych kawałkach, gdyż można je po ugotowaniu wykorzystać do sałatki jarzynowej z majonezem. Na warzywach z dodatkiem popalonych na dnie garnka połówek cebuli, ziarem pieprzu, ziela i liści laurowych gotuję wywar, Wywar ma się gotować powoli, aż do miękkości warzyw. Gorący wywar odcedzam, a warzywa korzeniowe odkładam do ostudzenia. Można je przechowac w lodówce w zamkniętym szczelnie pojemniki przez 1-2 dni. Osobno gotuję suszone namoczone grzyby, które potem wykorzystam do innych potraw, na przykład do kapusty czy jako nadzienie do uszek. Do gorącego wywaru  z warzyw w ilości ok. 3 litrów dodaję odcedzony wywar z grzybów (ok. 2 szklanki) wkładam obrane i pokrojone drobno albo starte na tarce surowe buraki. Gotuję do miękkości, ale nie za długo max.15-20 minut. Jeżeli mamy zamiar barszcz podawać w innym dniu, to odstawiamy zupę w chłodne miejsce, a odcedzamy i doprawiamy zakwasem dopiero w dniu kiedy ma być podany. Jeżeli będziemy serwowwać barszcz tego samego dnia to trzeba buraki odcedzić, barszcz lekko schłodzić i dodać zakwas z buraków (ok 1-2 szklanki w zależności od kwaśności ). Doprawić solą, pieprzem, ewentualnie można dodać jeszcze czosnek i majeranek, oraz trochę soku z czerwonej porzeczki (max 1 szklankę). Sok doda słodyczy i poprawi smak i kolor. Po dodaniu zakwasu i soku barszczu nie doprowadzamy już do wrzenia! Podrzewamy pilnując żeby nie zagotować.

Na zdjęciu składniki. W słoiku zakwas z buraków kupiony na Jarmarku przez Ratuszem w Białymstoku na stoisku gospodarstwa państwa Sienkiewiczów z Czarnej Wsi Kościelnej.

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Boże Narodzenie a'la Sochończyki A.D.2016


Od wielu lat spędzamy Święta w naszym domu w Sochoniach. My, nasi synowie i już nawet jedna synowa, oraz rodzice i teściowe zawsze razem od lat. Do tego jeszcze dochodzi moja siostra z rodziną. W tym roku ze względu na choroby w rodzinie związane głównie z problemami jelitowymi, zrezygnowałam z ciężkostarwnych potraw typu zupa grzybowa, bigos, żeberka, czy pieczona kaczka.
Wiecie już z postów z lat ubiegłych, że w przygotowaniu jedzenia dzielimy się rolami. Ja odpowiadam za zupy, śledzie, smażone ryby, sosy do ryb, kompot z suszu. No i oczywiście różne przystawki i napitki. Całe szczęście mamy w piwniczce teściowej spory zapasik pikli i kompotów. Teściowa tradycyjnie zabiera się za pierogi, rybę po grecku i karpia w galarecie. Pewnie jak zwykle też zrobi  sernik i szarlotkę, o ile da radę, bo lata lecą a sił coraz mniej. Moja siostra przywoziła zwykle na święta całe "naręcza" ciast oraz wiaderko tradycyjnej sałatki jarzynowej. Jak będzie w tym roku nie wiem, bo też ostatnio ciężko chorowała. Ale może chociaż symbolicznie? Nasze apatyty na jedzonko też z roku na rok są coraz mniejsze, a brzuchy coraz bardziej kapryśne.

Menu wigilijne na rok 2016 wygląda tak:
barszcz czerwony
 pierogi gotowane z kapustą i grzybami
pierogi smażone z grzybami
karp w galarecie
śledzie po tatarsku
śledzie ze śliwkami 
filety z karpia i pstrąga smażone, do tego smażone grzybki oraz gotowane ziemniaki
pikle domowe - śliwki, gruszki, dynia, ogóreczki, grzybki
domowy chrzan biały i czerwony
sos tatarski chrzanowy
sałatka jarzynowa
kutia z makiem
kompot z suszu 
kisiel z kompotu
ciasta domowe
fot.kompot z suszu

menu na pierwszy i drugi dzień świąt :
domowe przystawki zimne mięsne - galaretki z kurczaka , pasztet domowy, faszerowany kurczak, parzony schab, rolada z piersi indyka, dietetyczny klops drobiowy
wędzonki od Marczuka
przystawki, sosy i sałatki - te same co w Wigilię
dania na ciepło - polędwiczki śliwkowe, udka indycze pieczone, schab z jabłkami, udka kurczaka pieczone w marchewce z rodzynkami na sposób uzbecki, filety z kurczka zapiekane z ananasem w sosie słodko kwaśnym. do tego ryż, ziemniaki , pieczywo
ciasta domowe 
Przepisy na niektóre dania znajdziecie na tym blogu.
Jeżeli chcecie jakiś inny przepis - napiszcie to w komentarzu do posta. Postaram się szybko zamieścić przepis.

Życzę Wszystkim cudownych Świąt !