Na prośbę paru osób wpisuję, jeszcze raz zebrane do kupy, moje sposoby na przygotowanie sosów do sałat.
Bo jak wiadomo od zawsze - w sałacie najważniejszy jest dobry dressing - rzecz bardzo prosta do zrobienia własnoręcznie- czego niektórzy nie rozumieją (głównie Amerykanie ;) i polewają salaty fabrycznymi dressingami (które dla mnie są wprost nie do strawienia ;)
Większość moich sosów robię w Magic mikserku ( taki mały blenderek w kształcie kubka z nożami do siekania i miksowania, mogę w nim za jednym zamachem posiekać czosnek, potem dodać resztę składników i błyskawicznie zrobić gładki sos ). Ale można je również wykonać mieszając po prostu w zakręconym słoiku, lub w misce przy pomocy widelca lub innego mieszadełka np. typu rózga ). Każdy musi wypróbować jak mu to wychodzi najlepiej i najprościej.
Sos musztardowy podstawowy - łyżka musztardy, sól, pieprz, 3-4 łyżki oliwy, rozdrobniony ząbek czosnku , do tego dodajemy jakiś składnik słodki - np. łyżkę miodu, syropu z owoców, konfitur lub dżemu , ostatecznie może być cukier. No i oczywiście składnik kwaśny - czyli łyżka octu balsamicznego lub soku z cytryny , ostatecznie ocet winny. Proporcje składnika kwaśnego do słodkiego oraz do ilości oliwy musimy ustalić sami w zależności od tego jak bardzo lubimy smak kwaśny w sałacie. Powinno to być mniej więcej 1 część kwaśna na 3 części oliwy, ale szkoły są różne. Najważniejszy i tak jest nasz własny smak i fantazja.
Ja bardzo często eksperymentuję i zmieniam proporcje, w zależności od tego jakiego "smaka" mam akurat. Czasami chcę czegoś bardziej kwaśnego, a czasami bardziej słodkiego. W sezonie letnim dodaję owoce i świeże zioła. Jak mam w kuchni smakową oliwę lub np. olej z pestek z dyni to wtedy zastępuję część "zwykłej" oliwy tym wynalazkiem, tak dla zmiany smaku.
Jak widać również w kuchni nie lubię nudy i rutyny, więc moje wariacje nt. sosu musztardowego mogą być przeróżne. Na przykład:
- z dodatkiem łyżeczki musztardy ziarnistej - pasuje do sałaty z rukoli z serem camembert lub kozim
- z dodatkiem lekko rozgotowanych czerwonych porzeczek lub konfitur - tego nie miksujemy, tylko dodajemy na koniec i mieszamy widelcem
- ze zmiksowanymi świeżymi truskawkami - powstaje pyszny i kolorowy sos , który chciałoby się zjeść nawet bez dodatku sałaty ! Najlepiej komponuje się z rukolą i roszponką.
- z dodatkiem posiekanej szalotki , lub koperku i innych ziół - wtedy te składniki dodajemy na koniec lekko mieszając z gotowym sosem. Wypróbujcie z sałatą caprese na rukoli lub z sałatą z wędzonym łososiem.
- na bazie oliwy i cytryny z dodatkiem zmiksowanych anchovis i parmezanu - czyli sos do sałaty Cezar
- ze składnikiem kwaśnym w postaci :
1. białe wytrawne wino + łyżeczka soku z cytryny - sos idealny do sałaty ze szpinaku z wedzonym łososiem i grejpfrutem
2. świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy z dodatkiem odrobiny octu winnego - świetny do sałaty z rukoli, z dodatkiem kawałków pomarańczy, orzechów włoskich i sera blue.
3. czerwone wytrawne wino z odrobiną octu balsamico - do rukoli z bresaolą lub carpacio,
4. w postaci gotowej polewy balsamicznej - która jest dość słodka, więc wtedy zmniejszam ilość składnika słodkiego. Polewę balsamiczną możemy użyć jak mamy tylko kilka sekund - polewamy po prostu sałatę oliwą, posypujemy przyprawami i polewamy gotową polewą. Jest to jedyny gotowy sos, którego używam w mojej kuchni.
Sos jogurtowy - pół kubka dużego jogurtu naturalnego lub bałkańskiego, sok z 1/2 cytryny, łyżka majonezu, łyżeczka cukru, rozdrobniony ząbek czosnku , sól do smaku , posiekany koperek lub inne świeże zioła - oczywiście proporcje możemy zmienić wg. własnego smaku. Możemy dodać więcej majonezu lub zrezygnować z niego w ogóle, wtedy tylko dajmy ciut więcej soku z cytryny. Można również zastąpić jogurt lekką śmietaną lub gęstym kefirem ( tylko w tym przypadku sos może być bardziej rzadki i kwaśny, więc akurat trzeba zmniejszyć ilość soku z cytryny ).
Na razie tyle, a jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę.
A to moje wiosnne zieleniny czyli rukola, szpinak, sałata, botwinka i koper.